Wierzba wypuści nawet z patyczka wiktów.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Korzystając z to, powinniśmy spośród niej wykonać wyjątkowe postaci żywopłotu. Dzięki temu nasze ogrodzenie zdobędzie niespotykany charakter a także będzie się faworyzować wśród żywopłotów w otoczeniu.

Wzrastające na posessji i grząskich łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w naszych ogrodach. Umiłowaliśmy je za urodę i wiosenne kotki. Nie są żmudne, postulują tylko wiele nawodnienia i trochę słońca. Zadowolą się niejako dowolną glebą.


Malutko krzewów potrafi również równie szybko ożywiać stracone pędy oraz gałęzie. Wierzby niesłychanie swobodnie odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, że ścięty lub nawet uszkodzony odrost zagłębiony w deszczowej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie i podaruje początek następnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, by spośród wierzb produkować zaplatane przęsła w płocie czy też płoty zalane liśćmi. Pewnie pożądane byłoby mieć tak nowatorskie płot. Najpoprawniej do stworzenia takiego płotu wykorzystać poniższe gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych cech:

dostarczają proste, długie oraz nader ciągliwe pędy – dzięki temu można swobodnie modelować postać ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po obcięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak mamy już myśl na formę płotu, musimy zakupić zdatne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, przyuważenie ich w warunkach prawdziwych jest pracochłonne, jako że dziko wzrastające krzaki nieczęsto emitują nader długie i proste pędy. Najlepiej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy po pierwsze lokalizację w skwerze, ździebko przez nas odwiedzane oraz mało dostrzegalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flanc wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, które możemy dostać spośród dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy powinno się je zanurzyć na 24 godziny w głębi, ażeby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie by wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny szybko się zagęszczają, zatem powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa przyklaskujemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki z rzadka przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu gałązek, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s